Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Silickou planinou
Silickou planinou

Silickou planinou, Slovenský kras Koncom augusta som si mohol vyraziť na nejaký tramp. Mohol som na to využiť až 5 dní, tak som si povedal,  [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Príkre zrázy Čiernej hory
Príkre zrázy Čiernej hory

Príkre zrázy Čiernej hory Prechádzal som nádhernú, slnkom zaliatu Lúku pod Oblíkom. Cestu mi skrížil tvor, ktorý ma nenaháňal, ba a [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Okolo Ružína s bicyklom

Dnes bude teda hic! Predpovedali to dokonca dvaja meteorológovia. A to už je čo povedať! Preto som sa hneď z rána (o 06:30 h.) vybral na takú menšiu okružnú cyklotúru z Košíc do Košíc, okolo časti vodnej nádrže Ružín.

Túto cyklotúru som absolvoval 25. 06. 2016, no bolo skoro rovnako teplo ako teraz (dňa 02. 08. 2017 bolo podľa našich meteorológov 33º Celzia).

Manželke Janke som oznámil, že sa vrátim okolo 13.00 h., čo bol značne prehnaný čas, čo som však vtedy ešte nevedel.

Na Jahodnú

Najprv ma čakala cesta na Jahodnú, ktorú som mal v pláne absolvovať po značených cykloturistických cestách, ktoré vedú viac lesom. Prešiel som Alpinku, minul som golfové ihrisko a pri chatách som odbočil doľava. Značka ukazovala, že som správne. Nakoniec sa stratila cyklistická značka a ostala už len žltá turistická.

Cestou necestou

Chodník neumožňoval jazdu na mojom crosovom bicykli, tak chcem nechcem, tlačil som ho. Chvíľu. Neskôr žltú značku krížila relatívne lepšie zjazdná cesta, kde som videl aj stopy po kolesách bicyklov. Nevedel som síce kam vedie, ale bola omnoho viac zjazdnejšia a smerovala približne správnym smerom. A hlavne - viedla čiastočne dole kopcom!

Som starý lenivec a keď si mám vybrať z dvoch ciest, z ktorých jedna vedie dole a druhá hore, väčšinou víťazí tá dole.

Samozrejme viem, že ak chcem ísť dole musím aj hore. Mnou zvolená cesta už klesala dole dosť, čo nebolo práve najlepšie, ak som sa chcel dostať na Jahodnú. Našiel som si cestičku, kde som aspoň ako tak mohol tlačiť bicykel do kopca. Cestičkou sa to ani veľmi nazvať nedalo. Všade samá žihľava, ktorá si zgustla na mojich holých predkoleniach.

Konečne asfaltka

som počul a neskôr aj videl autá, ktoré jazdili na peknej asfaltovej ceste. V jednej ostrej pravotočivej zákrute som vyšiel na asfaltku aj ja. Konečne normálna cesta!

Neveril som, že niekedy sa budem tešiť aj asfaltke. Pri peších túrach ma asfaltka vždy dorazila, no tentoraz som sa jej naozaj tešil.

Chcel som si cestu trocha spríjemniť, no neviem, či sa mi to podarilo. Asi som stratil viac času, ako keby som šiel po asfaltke. Vyšiel som do sedla a už som sa tešil na zjazd dole do Košickej Belej.

K vodnej nádrži Ružín a ďalej

Ružínsky viadukt, železničný most ponad vodnú nádrž RužínPočas zjazdu, ma prekvapil cyklista, ktorý šľapal opačným smerom na Jahodnú. Nič zvláštne by na tom nebolo, akurát to, že šľapal do jednokolky. Zaujímavé!

Cesta bola mierne vlnistá, niečo viedlo dole, niečo aj hore. Bez problémov sa to dalo zvládnuť. Teplota ešte ani nebola veľmi vysoká, tak sa do pedálov šľapalo v celku v pohode.

Minul som Zlatník a pri Bradane som odbočil doprava. Cesta nebola široká, ale zato bola v tieni stromov a viedla celý čas popri vodnej nádrži Ružín. Minul som dvoch víkendových cyklistov. Ďalšieho, ktorý venčil psa.

Zastavil som sa asi po prejdení polovice na dnes plánovaných kilometroch. Odpočinul som si, zajedol, čo to, a doplnil tekutiny. Ružín už bol pomaly za mnou a slnko začalo poriadne pripekať.

Malá, Veľká Lodina, Kysak, Trebejov a Družstevná pri Hornáde

Cesta bola mizerná. Drncalo to teda poriadne, miestami bol asfalt dostatočne kvalitný, no niekde, bola záplata na záplate. Došiel som do Kysaku, vyšľapal som si mierny kopček a znova som ocitol na zvlnenej, asfaltovými záplatami posiatej ceste.

Tu už som cítil aj silu slnečných lúčov. Našťastie som sa nezabudol natrieť ochranným krémom. Bez väčších problémov som došiel do Družstevnej pri Hornáde.

Znova v Košiciach

Už ma čakala len cesta popri kameňolome a už som bol v Košiciach. Domov som dorazil ani nie po štyroch hodinách.

Keď ma moja milovaná ženuška zbadala vo dverách zahlásila: „Ty, čo tu robíš?“ Prišiel som o nejaké dve a pol hodinky skôr, ako som predpokladal, ale aj tak by som radšej počul slováVitaj doma!“.

Štatistika túry:

Prejdených: 65,79 km
Prevýšenie: 1278 m
Klesanie: 1278 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celej cyklotúry.

PS: Fotografie z tejto cyklotrasy nie sú. Prečo? Lebo som nič nefotil, okrem, jednej jedinej fotky.

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.