Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen

Klesanie, klesanie a znova len klesanie, Malá Fatra

Predchádzajúce časti:


Šiel som sa ubytovať. Musel som sa vyzuť, lebo hore sa mohlo len v domácej obuvi. Dobre to mali vymyslené! Vyzúvať som sa vyzúval na schodisku, kde boli aj poličky na odkladanie topánok. MIesto bolo dobre vetrané, v miernom prievane. Čo bolo výborné! Topánky sa rýchllejšie sušili a aj odér sa rýchlejšie rozplýval.

Začiatok bol super, relatívne po rovinke, Malá Fatra  Dolina Hradského potoka, Malá Fatra 

Ešte dobre, že som mal zo sebou svoje papučky (napr. aj tu: V papučkách v Raji). A teraz ma čakalahoršia časť, potreboval som dopraviť svoje telo na druhé poschodie. A po schodoch!

V mysli mi prebehla celá dnešná trasa od traverzu Stohu, cez dlhé stúpanie na Severné steny, Malý Kriváň, Biele skaly i traverz Suchého. Nohy protestovali. Bolo im to málo platné.

Sprcha a večera

Vybral som si uteráčik, a po zakúpení žetónu (Znova dole a hore. Po schodoch!) som sa šiel osprchovať. Už mi bolo fajn. Prezliekol som sa. Medzitým kamaráti dojedli a ja som ich vystriedal. Objednal som si dve pivá, veď je potrebné dodržiavať pitný režim, nie? K pivu som si dal držkovú polievku. Páni, poviem vám, že takú držkovú som už dávno nejedol. Hustá, výborne ochutená. Hotové nebíčko v papuľke.

Na odvoznom mieste (OM) boli haldy kmeňov, Malá Fatra

Zábava na izbe

Už som bol čistučký aj najedený, tak som sa odplichtil na izbu, kde som sa natiahol na ruskú postel, ktorá mi celkom vyhovovala. Oddychoval som. Skoro som išiel dušu vypľuť, ako som sa snažil o regeneráciu svalstva.

Spať som nespal, ešte sa nedalo. Sem-tam som regeneráciu posilnil kalíškom ovocia, v silne koncentrovanej podobe.

Veď už v roku 1964 vo filme Limonádový Joe, Horác alias Hogofogo (Miloš Kopecký) tvrdil: „Alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství.“ A mal pravdu. Aspoň do určitej chvíle.

Rozoberali sme politickú situáciu, čo, prečo, koľko a najmä kto sa na tom celom veľmi dobre nabalil. Podaktorí sa správali ako premiér, ktorý dokáže sľúbiť to, čo nikto, ale naozaj, nikto nesplní.

22. hodina

Ten hukot, ktorý som počul už od príchodu na chatu, vydával generátor elektrického prúdu. Ak som ho chcel počuť na izbe musel som sa celkom sústrediť, lebo ho bolo počuť veľmi slabučko. Po odbití desiatej hodiny večer sa generátor vypína.

Chata sa potom zahalí do temnoty. Aspoň tak to zvyklo byť v minulosti. Súčasné LED svetlá spolu s akumulátormi sú natoľko úsporné a výkonné, že dokážu v nevyhnutnom rozsahu dodávať svetlo a prúd po celú noc.

Starhrad pri Nezbudskej Lúčke (Strečno), Malá Fatra  Dážď, ktorý padal celú noc, rozmočil cesty, Malá Fatra  Veža Starhradu pri Nezbudskej Lúčke (Strečno), Malá Fatra

Bolo 21.59 h. a potom… Potom nič. Bolo aj 22:05 h. aj 22:16 h. a stále nič. Už by som si aj rád pospal, no svetlo v izbe svietilo a nikomu sa nechcelo vstávať z postele, aby zhasol. Už mi to však bolo jedno, lebo som podriemkával a ani neviem koľko bolo hodín, keď nakoniec generátor prestal jemne priasť a svetlo zhaslo.

Raňajky a odchod

Ráno som sa rýchlo ako-tak zbalil a šiel som sa naraňajkovať. Vedel som, že domov dôjdem až niekedy neskoro poobede, preto som si doprial poriadne, sýte raňajky. Hemendex a aj spišské párky. A pollitrovú dávku teplého ovocného čaju.

Ďalšia fotografia Starhradu s oporným múrom pri Nezbudskej Lúčke (Strečno), Malá Fatra  Už som v Doline Hradského potoka, Malá Fatra

Vrátil som sa na izbu, kde sa už väčšina osadenstva pozobúdzala. Vonku sa poriadne rozpršalo. Pozrel som, kedy nám vlastne má odchádzať vlak a odkiaľ. Po tom som zahlásil: Ja odchádzam o 08:45 h., ak niekto chce ísť so mnou, tak nech je pripravený.

Ja som naozaj bol o 08:45 h. oblečený do pršiplášťa a vyrazil som. Sám.

Začiatok klesania

Začiatok cesty bol super. Pršalo, miestami sa aj šmýkalo, no to nebolo nič oproti traverzu pod Stohom. Na jednom mieste som si chcel kuknúť chatu, ku ktorej viedol úzky chodník. Jasné, že som nechcel, len som trocha kufroval. Prešiel som odvozným miestom (OM), kde bola táááákááááto kopa kmeňov.

A potom to prišlo.

Klesanie a znova len klesanie

Nebudem tu písať, že to nebolo také hrozné. Bolo. Zo začiatku som cítil každý jeden krok. Trvalo to len dovtedy, kým sa nohy nedostali do svojho tempa. Na 5 kilometroch som klesol o 700 metrov nižšie, a to som nepadal A to som nepadal!. Klesanie bolo 14 percentné!

Bolo mokro, naozaj sa šmýkalo a šiel som veľmi opatrne. Popŕchavalo, niekedy hustejšie, inokedy menej husto. Podľa toho som bol buď zahalený do pršiplášťa, alebo som ho mal prehodený cez batoh.

Oddychové miesto pri sútoku Hradského potoka a Váhu, Malá Fatra  Hrad Strečno, Malá Fatra

Na tejto trase som sa mohol pokochať Domašínskym meandrom, ponad, ktorý som prechádzal. Snažil som sa dodržiavať časový limit, aby na mňa nemusel vlak čakať. Starhrad som len letmo prebehol a konečne som bol dole pri Váhu, na rovinke.

Mohol som ísť po ceste, ktorá vedie k Chate pod Suchým, ale chcel som dokončiť zvyšok trasy po červenej. Skoro sa mi to aj podarilo.

Po tom ako som zišiel k Váhu, minul som pekné miestečko, s krytým sedením a ohniskom. S vervou som sa držal cesty, ktorá ma okľukou (popri Váhu) zaviedla znova na červenú značku.

Nezbudská Lúčka a cesta domov

Jedna zo zaujímavostí Nezbudskej Lúčky je predaj lístkov na vlak v miestnom bufete. Spolu s lístkom som si kúpil čaj, horalku a čakal som na zvyšok partie.

Hrad Strečno a Váh, Nezbudská Lúčka, Malá Fatra  Váh v Nezbudskej  Lúčka, Malá Fatra

Postupne sme sa na stanici zbehli všetci, čo sme boli na chate. Došli aj moji parťáci. Odviezli sme sa do Vrútok, kde sme si počkali na RegioJet a s ním sme došlido Košíc.

PS: Kde skončila moja parenica zo Zázrivej? Predsa v chladničke u nás doma. Úplne som na ňu zabudol a zjedol som ju až na druhý deň. Bola výborná! Na tenko vyťahaná, správne stočená a vyúdená. Ak pôjdete okolo Zázrivej, zastavte sa a ochutnajte. Odporúčam, neoľutujete!

Prejdených: 36,7 km
Stúpania: 2 664 m
Klesania: 2 882 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého trampu.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár