Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Cez Mošník
Cez Mošník

Cez Mošník V diaľke som objavil známe útvary na vrchole kopca. Á, tak tam ste! Už som vedel, že sa mám vrátiť a aj to, ktorým smerom sa m [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Zimný prechod Čiernej hory
Zimný prechod Čiernej hory

Zimný prechod Čiernej hory Našťastie v noci veľmi nefúkalo. Tie dve steny na starom senníku by mi až takú ochranu pred vetrom neposkytli. K [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Rafting na Sjoi alebo ako dýchal Slavo nohami


Deň tretí 23. 06. 2010

norsko-vigvamZobudili sme sa do pekného slnečného dňa. Zaujalo ma, že na strechách mali vysadenú trávu. Vraj to má vplyv na izoláciu, v lete nie je tak horúco a v zime zasa nie je tak zima a pomáha udržať sneh na strechách a neskĺzava sa. Samotný kemp bol oddelený riečkou od parkoviska, kde sme odstavili auto. Nachádzalo sa tam niekoľko budov väčšinou z dreva. Dali sme si raňajky. Po počiatočných zmätkoch s dorozumením sa a následným vysvetľovaním Johnnyho, že čo vlastne dohodol, sme sa mali vybrať na rafting.

Ľudia sa už začali zbierať, my veselo posedávame a nikto nám nič nevraví, že kedy sa ide, kde si máme vybrať veci. Nakoniec som sa dozvedel, že sme nezaplatili a preto nás nikto nikam nevolá. Tu sa platí dopredu! Tak hybaj vyplatiť rafting a potom už nám dali neoprén, helmu, akurát topánky sme mali mať vlastné. Keď porovnávam s Balkánom bolo to nebe a dudy. Neviem však, čo je lepšie, či nebe či dudy.

Caleb Lane, náš skiperZobrali nás autobusom na miesto štartu raftingu, kde už bol aj náš skiper Caleb Lane, ktorý vykonal také úvodné školenie o tom, ako sa správať na lodi, vo vode. Lebo vo vode sa môžeš ocitnúť aj nedobrovoľne. My sme si ho vypočuli a začali nasadať do raftov. Vyšli sme na rieku, kde nás Caleb zaviedol do takej pokojnej zákruty, kde sa snažil nacvičiť povely.

Down – všetci sme si mali sadnúť na dno člna.
Right – mala zaberať pravá strana
Left – mala zaberať ľavá strana
Stop – to hádam nemusím vysvetľovať…

Potom nám kázal, aby sme všetci prešli na jednu stranu raftu, opatrne sme sa všetci presunuli na jednu stranu, no nestačilo mu to. Znova sme to museli opakovať. Až… nás prevrhol. Všetci sme sa ocitli vo vode, vrátane neho a aj čln sa prevrátil. Caleb sa šikovne vyškriabal na raft a otočil ho, Johnny vyskočil do lode, pomohol mi vyliezť na loď, ja som sa mu otočil zadkom (čo som nemal robiť). Chcel som vytiahnúť Soviaka a zase som bol vo vode. Ten sviniar ma tam hodil! Najhoršie bolo, to že som to nečakal a nalogal som sa vody. Potom ma to prestalo baviť a postavil som sa na dno, čo ma dosť prekvapilo. Vyštverali sme sa všetci na raft. Caleb bol spokojný. Otestoval nás a vedel, čo od nás môže čakať.

norsko-raft-2

Rieka Sjoa bola prudká a divoká, pred nami šiel na kajaku fotograf, ktorý urobil zopár povedených záberov. Caleb mal chuť srandovať, čo sa mi páčilo. Nesedeli sme na rafte ako nejaký náklad. Vošiel s nami do takých mlynov, kde som sa ocitol po prsia vo vode a pritom som stále sedel na boku raftu. A raft nie a nie sa prevrátiť. Jasné, že sa nechcel prevrátiť, keď ja a Slavo sme ho ideálne vyvažovali. Ja som sedel na jednej strane a Slavo na druhej. 

Keď Caleb zistil, že to tak nepôjde, preskupil nás. Slavo aj ja som sa ocitli pri sebe, pričom Slavo bol predo mnou. Zaviedol nás znova do kotla, kde som sa už vykotil a padal som do vody, cestou som nezabudol chytiť Slava a strhol som ho zo sebou. Len ja sám budem vo vode? Nie, nie, Slavo ty ideš so mnou! Ja som si chytil nos jednou rukou, druhou som zvieral pádlo, prúd rieky ma strhol pod raft a unášal k druhému raftu. Kde už z toho mali rafteri nenormálnu srandu.

Rieka Sjoa, po prsia vo vodeO tom, čo bolo so Slavom som sa dozvedel prakticky až z fotiek (Pozri si fotogalériu). Slavo padal, no snažil sa udržať. Hlavu aj telo už mal na hladine a pokúšal sa zodvihnúť. Nedarilo sa. Bodaj by sa darilo, keď som ho strhol zo sebou. Ja som sa už v kľude nechal unášať prúdom. Slavomal hlavu pod vodou, ale nohy stále v rafte. Toho sa chopil Johnny! Nohy musia zostať v rafte! Chytil mu nohy a držal, držal a držal. Neviem, čo si myslel. Možno to, že Slavo je iný a dýcha nohami? Slavo sa v tej vode metal, krútil a Johnny ho všetkou silou držal za nohu. No čo mohol Slavo robiť? Johnny mu držal nohy nad hladinou. Potom sa už asi Johnny dovtípil, že Slavo nedýcha nohami, ale ústami ako každý, a tak ho pustil. Slavo len na to čakal a konečne vystrčil hlavu nad hladinu a zhlboka sa nadýchol.

norsko-novis-vodaĎalej už splav rieky Sjoa prebiehal vcelku kľudne. Prirazili sme k brehu v mieste kempu. Dali sme foto, ešte v rieke. Zase sa ukázala kamarátska povaha nás všetkých a šmarili sme Novisa do vody. Určite bol „nenormálne“ rád, že sa ocitol znova vo vode. Myslím si, že ho ani nesrala voda, ale to bahno a piesok, ktorý bol pri brehu. Potom mu neostávalo nič iné, len sa ponoriť do Sjoi a zmyť zo seba to bahno a piesok. Nás ostatných, ktorý sa neumývajú v rieke Sjoa už čakal obed.

Obed v kempeZjedli sme to, aj keď, ja som jedol aj lepšie. Nebol to veľký horúci hrniec plný mäsa, zeleniny a zemiakov, ako u Boda. Ryža a nejaké mäso, ak sa dobre pamätám. Trocha sme si odpočinuli a zobrali nás na druhý rafting na horný tok. Tu sme šli len my sami. Kvôli bezpečnosti nás sprevádzal ďalší skiper na samostatnom rafte, s dvoma veslami, ktorý šiel pred nami. Najprv sme nechápali. Prečo? Potom nám to došlo...

Keď sme došli sme, až k rieke, pochopil som: Bola tam osadená tabuľka, ktorá oznamovala, že 19. júla 2007 na tomto úseku rieky zahynuli dvaja kamaráti, skúsení rafteri.

Ako motto tam bolo napísané: Stoj! Najprv mysli a len potom choď!

norsko-zachranny-raftPereje boli o niečo väčšie, a aj miesta, kde sme sa mohli odfotiť boli poriedko. Sem tam sme prirazili k brehu, kde sme najprv preskúmali rieku a až tak šli ďalej. Caleb nám ukázal ako má prebiehať prieskum rieky, ktorú by sme chceli splaviť.

Získať čo najviac informácií o rieke od miestnych obyvateľov, najlepšie od vodákov. Urobiť si prieskum rieky z brehu, najmä tie obtiažnejšie úseky a zvoliťsprávnu trasu. Ak si myslíš, že sa blíži nebezpečný úsek priraz k brehu a choď si ten úsek pozrieť, aby ťa neprekvapil nejaký 20 metrový vodopád!

Na niektorých miestach aj Caleb mal toho dosť. Nebol čas na žarty, museli sme naozaj spolupracovať a zaberať ako tím. Tento horný tok sme splavili za cca 2 hodiny.

Do kempu sme dorazili okolo 17.00 h. - unavený. Dali sme sa do poriadku a rozmýšľali sme, čo s načatým večerom. V kempe bolo ohnisko spolu s lavicami a prístreškom. Evidentne ho často nepoužívali, pri ňom bol odparkovaný univerzálny štvorkolesový nakladač, teda prostredie ohniska bolo lákavé.

Elvis, typický Nór...Slavo vybral novučičký kotlík, s deklíkom a vareškou, do ktorého sme začali sypať proviant. Vzniknúť mala gulášová polievka bez zemiakov, lebo do Nórska je zakázané dovážať surové zemiaky. Keby som bol vedel, že nás nebudú kontrolovať, tak ich zoberieme. Vybral som šmalec, že ho dám do kotlíka, na ktorom sa malo trocha orestovať cibuľka a mäso. Masť bola lákavá a keď som ešte vybral soľ s bylinkami, nikto neodolal a už sme si ho natierali na chlieb. Kým sa urobí guláš to chvíľu potrvá.

Pristavil sa Caleb, ktorého sme ponúkli aj pravou domácou slivovicou. Porozprával, že chodí sem pravidelne na sezónu z Ameriky, kde žije. Pomaly sa už dokončieval guláš, už bol večer, no slnko bolo nehorázne vysoko.

Zrazu prikvitol Elvis. Bol to ďalší rafťácky sprievodca od konkurencie, typický pre severské krajiny. Černoch ako repa! Priamo zo Zimbabwe. Hneď po predstavení opakoval: „No Elvis, no Elvis!“. Ťažko by ho bolo možné zameniť, keďže Elvis nebol černoch.

Hovoril typickou angličtinou, ktorú som aj ja tak na 70 % rozumel. Moja angličtina pozostáva z jednoduchých fráz a slov, ktoré viem, viac menej ako sa píšu. O výslovnosti nemám ani páru.

Prišiel s pollitrovým pohárom, ktorý bol do polovice plný nejakej modrej žbrndy. Vraj alkohol. Niekto to aj ochutnal rovno z jeho pohára, ja som to radšej neriskoval. Predsa cudzí človek, z Afriky a na 100% už z toho svojho pohára aj pil. Nepohŕdol ani našou domácou slivovicou, ktorú si dolieval do svojho pollitrového pohára. Modrá farba v jeho pohári už začala blednúť a menila sa na číru tekutinu. Asi to pil do stratena. Ako sa pije do stratena?

Sú dve možnosti:norsko-spanok-soviak

1. Piješ, kým sa jednoducho nestratíš..., pod stolom.

2. Dáš si 2 dcl čaju a 1 dcl rum a potom už len dolievaš rum, ani si nevšimneš a zrazu máš 3 dcl rumu.

Elvis sa snažil uplatňovať obidva spôsoby. Už sa dovaril aj guláš, tak sme ho ponúkli. Prekvapila ma jeho prosba, aby sme mu nedávali šťavu, že to nemá rád. Ale mäsa vedel zožrať neúrekom. Rozprával nám ako bol vojakom u nich doma. Niektoré veci som bral s rezervou, ale aj tak by som to nechcel zažiť. Pozval nás do Zimbabwe, aby sme splavili Zambezi, lebo jeho bratranec, či nejaká jeho rodina, robí vodáckeho sprievodcu. Keď sme mu prisľúbili, že určite prídeme, tak sa vytratil, ale pred odchodom si nezabudol popýtať slivovicu do pohára. Paráda, hlavne ak mal pollitrový pohár!

Tu by sa patrilo napísať, že už bola noc a šli sme spať, no ako píšem už po niekoľký krát, noc by už mala byť, lebo čas tomu zodpovedal, no tma nebola. Vďaka polárnemu dňu bolo o polnoci tak svetlo, ako u nás o ôsmej večer. Zaľahli sme spať, s tým, že zajtra ráno vyrazíme ďalej. 


Deň štvrtý 24. 06. 2010

Ráno, určite ráno! O 10.00 h. sa tí štyria spachtoši ako tak pozviechali. Naraňajkovali sme sa, dojedali sme guláš, ktorého ostalo dosť.

Ešte pred odchodom sme sa pýtali na fotky, ktoré robil fotograf z nášho prvého raftu. Ukázal nám ich tak, že ich premietal v jedálni cez projektor a chcel za ne nenormálne veľa, aspoň po prepočte na erváče. Začal som hrať, že to je veľa, že toľko nedám. Johnny alebo Novis alebo obidvaja, to nepochopili a začali ma presviedčať, že sa poskladáme. Nakoniec sa nám z jeho ceny niečo podarilo zjednať.

Šiel som vyrovnať útratu, predpokladal som, že to bude drahé. Vychádzal som z toho, že za približne trojminútový prúd teplej vody v sprche bolo treba platiť 10 NOK-ov, tak koľko sa bude platiť za zvyšok? Vycáloval som všetku hotovosť a asi polovičku som musel zaplatiť kartou. Podstatné je, že za ubytko vo vigvame sme zaplatili, tak ako keby sme na Slovensku boli v hoteli.sipka-pokr

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.